Staff List

SLT (Senior Leadserhip Team)    
Head Teacher C Hamilton CHA
Deputy Head (RE) B Durrant DUR
Deputy Head (English) K Adams ADA
Senior Assistant Head (RE) A Fernando FER
Assistant Head (DT/Teaching School) M Lanzon LAN
Assistant Head(RE) S Green SGR
Associate Assistant Head (Performing Arts/Digital Curriculum) N Johnson JOH
School Business Manager L Amos AMO
  Z Sturmankinova STU
ENGLISH / DRAMA    
HOD L Dias DIA
2IC C Devine DEV
  C Cahalane CAH
  S Wright WRI
English & Drama N Greenwood GRE
RE (Religious Education)     
2IC A Cushnahan CUS
  C Hyam HYA
MATHEMATICS    
HOD P O'Brien OBR
2IC A McDonald MCD
  B Fapetu FAP
Year Leader I Madadeniya PMA
  S Lui LUI
SCIENCE    
HOD K Cruickshanks CRU
  Stephen Bui BUI
  C O'Callaghan OCA
  A Moore MOO
  B Fisher FIS
ART    
HOD / Year Leader S Irvine IRV
  G Grogan GRO
GEOGRAPHY    
HOD A Edwards EDW
  E Cahir ECA
DESIGN & TECHNOLOGY    
HOD P Robinson ROB
FT H Woolgar WOO
HISTORY    
HOD A Turpie TUR
G+T Coordinator N Mandalos MAN
COMPUTER SCIENCE    
HOD C Remy REM
MFL (Modern Foreign Languages)    
HOD A Watkins WAT
HOD R Jacob JAC
  M Parker PAR
  R Jenning JEN
  MGhelma GHE
2IC N Gomez GOM
PERFORMING ARTS    
Flute L Wildey  
Piano J Cleeve  
Piano V Rowley  
Guitar/Drums L Burnett  
Singing A Gilthorpe  
Clarinet/Saxophone G Holdsworth  
Brass L Truluck  
PE (Physical Education)    
HOD Year Leader D Nash NAS
  C Power POW
SEND    
SENCO B Wojnowska WOJ
Intervention Coordinator C Ferreira CFE
Learning Support Unit  T Higgins HIG
Teaching Assistant L Diep DIE
Teaching Assistant L Villagomez VIL
Teaching Assistant N Smith NSI
SCHOOL CHAPLAIN    
  S Elderfield ELD
SCHOOL COUNSELLOR    
  K Clarke-Gilgeous CLA
SUPPORT / ADMINISTRATION  
Head's PA & Admissions L Shackel SKA
Office Manager A Mackmurdie MAC
Accounts Assistant N Buckmaster BUC
Attendance Officer C Higgins HIG
Reception E Durrant EDU
Exams/Data Manager S Taylor TAY
REPROGRAPHICS    
MRO Officer B Peter PET
Display Technician/FT P McKenna MCK
LIBRARY    
Librarian H Deegan DEE
COVER    
  R Taylor RTA
TECHNICIANS    
ICT Network Manager A Latif LAT
Science Technician L McHale MCH
Art Technician S Harper HAR
PREMISES    
Premises Manager J Welch WEL
Premises Assistant B Cole BCO
MID-DAY SUPERVISORS    
Senior Mid-day supervisor K Cole COL
Mid-day supervisor S Bradford BRA
Mid-day supervisor K Bull BUL
Mid-day supervisor D Lengthorn LEN
Mid-day supervisor L Ben Salem BEN
POLICE LIAISON    
Police Liaison Officer H Jutte JUT